Support Us
336-671-1609 • PO Box 5213 • Winston-Salem, NC 27113-5213 coachr@wsstealers.org, stlrzcoach1@aol.com

2017-18 292 Registration Is Open!!!

 

The 2017-18 292 program registration is now closed. Travel team registration remains open. The history of the 292 program can be found on the “292-Travel Team” page on this site.

The 292 program is for rising 2017-18 7th-12th graders. You do not have to be in the 292 program to be part of the Stealers’ travel teams for 2017-18.

REGISTRATION HAS RE-OPENED FOR OUR TRAVEL TEAMS. EMAIL COACH ROBINSON AT STLRZCOACH1@AOL.COM FOR MORE INFORMATION OR USE THE REGISTRATION  FORM TO PAY WHICH WILL HOLD / RESERVE A SPOT.

The regular cost for the 2018 Travel Team is $450.00.  Registration can be paid as follows:

  • Half Payment (pay 1/2 to register and 1/2 after six months): $225.00
  • Four quarterly payments (pay 1/4 to register and once every three months): $112.50
  • Twelve monthly payments: $37.50

To pay your registration fees, please use the payment button(s) below:

2018 Travel Team Registration Form

  • The fees below are for those who are on the registration list.

Participants in the Stealers For Life program need to email Coach Robinson to sign up for the 2017-18 292 program.

292 meetings for the fall of 2017 season have concluded.  The meetings ran from August – October.

There was a parent interest meeting to cover tournament schedules, coaches for the 2018 season, practice days and times, etc… on Saturday, January 20th at 9:00 AM and 10:00 AM at the Gateway YWCA (located at 1300 S. Main Street / Winston-Salem, NC 27127).

The 9:00 meeting was for parents of 7th and 8th graders and the 10:00 meeting was for parents of 9th-12th graders.

2018 travel team tryout dates are below for those interested in EITHER the 7th and 8th grade introductory travel team (no national travel, plays locally, team stays together from early March – September) OR the 7th and 8th grade travel team (will play in national tournaments, plays in a couple of local events, team stays together from early March – September).

2018 travel team tryout dates for all 7th and 8th graders will be as follows:

  • Sunday, March 4 from 2:30-4:30 at the Gateway YWCA
  • Monday, March 5 from 6:00-7:30 at the Gateway YWCA

Teams will be posted by Wednesday, March 6th at TBA.

2018 travel team tryout dates will be as follows for the 9th-12th grades:

  • Monday, March 12 from 6:30-8:30 at the Gateway YWCA
  • Tuesday, March 13 from 7:30-8:45 at the Gateway YWCA
  • Wednesday, March 14 from 6:30-8:30 at the Gateway YWCA

Teams will be posted on Thursday, March 15th at TBA.

2018 Travel Team Coaches (list will update until February 2018):

  • Trish Grant, 11th/12th Grade (Travel Team): practices will be Tuesdays and Thursdays from 7:30-8:45
  • Rebecca Role, 9th/10th Grade (Travel Team): practices will be Tuesdays from 5:00-6:15 and Fridays from 6:15-7:30.
  • T.J. Eggers, 10th/11th Grade (Travel Team): practices will be Tuesdays and Thursdays from TBA
  • Brittany Cox, 7th/8th Grade (Travel Team): practices will be Tuesdays and Thursdays from 6:15-7:30.  (Assistant Coach Jennifer O’Brien) – Original coach was to be Coach Rizoti, but a decision was made to keep Coach Rizoti at the high school level.
  • Merritt Rizoti, 11th/12th Grade (Travel Team): practices will be Tuesdays and Thursdays from 6:15-7:30
  • Calvin Davis, 8th/9th Grade (Non-Travel Team): practices will be Tuesdays and Thursdays from 6:15-7:30
  • Jim Wright, 7th/8th Grade (Non-Travel Team): practices will be Mondays and Wednesdays from 7:30-8:45.
  • Ricky Moser (Team TBA): practices will be Mondays and Wednesdays from 6:15-7:30.

2018 Travel Team Tournament Schedules (11 Tournaments / Playing Dates – Scheduled is subject to change):

  • Updated tournament schedules are now on a separate page on this website. That page can accessed by clicking HERE.

2017 Notes for Reference:

  • We had four (4) national travel teams: Role, Grant, Davis, and Rizoti. “National” meaning playing in the Deep South Classic in the spring and across the southeast in July (Grant/Rizoti teams also went to Pennsylvania).
  • We also had three (3) transitional travel teams: Mulqueeny, O’Brien and Cox that played a mix of local invitationals (the majority of games at the Gateway YWCA) and a few college-exposure events (all at the Gateway YWCA). The “Mulqueeny” team participated in the Deep South Classic and in one national tournament in July (in Georgia).
  • We had eighty-one (81) players participate on our seven (7) teams.  Some teams had as many as thirteen (13) players on a team.

2018 Roster Goal:

  • Eleven (11) players per team with a maximum of twelve (12) players and a minimum of eight (8) players.

Tryout Roster Note:

  • There will be a cut-off limit on the number of players allowed to tryout. That limit is 77 participants.
  • We will not take walk-up at the door registrations on the night(s) of tryouts.
  • The cost to participate in tryouts to be just on a travel team only (no 292) is posted above.

Class of 2018 Travel Team Members Committed To Play Basketball (or other sport):

  1. Taylor Blakely (Air Force Academy) – Stealers 2011-17
  2. Skyler Curran (High Point University) – Stealers 2011-17
  3. Tori Huggins (Emory University) – Stealers 2011-17
  4. Karley Jessup (Guilford College) – Stealers 2011-17
  5. Ashley Melton (East Carolina – Lacrosse) – Stealers 2013-17
  6. Amaya Tucker (Anderson University) – Stealers 2011-17

2017-18 Registrations (in alphabetical order) – Maximum number of participants is 88 players (11 players = 8 teams)

Waiting list has started.

  • Seniors: Class of 2018
  • Juniors: Class of 2019
  • Sophomores: Class of 2020
  • Freshmen: Class of 2021
  • 8th Graders: Class of 2022
  • 7th Graders: Class of 2023
  1. Jenna Abbatecola (Class of 2020)
  2. Murphy Andrews (Class of 2021)
  3. Meghan Anthony (Class of 2019)
  4. Natalie Axtell (Class of 2022)
  5. Marley Beasley (Class of 2020)
  6. Lauren Bevis (Class of 2019)
  7. Jacqueline Bishop (Class of 2021)
  8. Autumn Blankenship (Class of 2023)
  9. Lillian Bowen (Class of 2019)
  10. Renna Branch (Class of 2023)
  11. Catherine Byun (Class of 2020)
  12. Christine Cathey (Class of 2023)
  13. Parker Childress (Class of 2023)
  14. Katie Cothran (Class of 2019)
  15. Alisa Davenport (Class of 2020)
  16. Mary Davis (Class of 2020)
  17. Daia Dawkins (Class of 2019)
  18. Caroline Deal (Class of 2019)
  19. Katie Deal (Class of 2023)
  20. Madison Dwiggins (Class of 2020)
  21. MaKenna Dwiggins (Class of 2021)
  22. Emily Elder (Class of 2021)
  23. Jordan Ellis (Class of 2019)
  24. Kyndall Ellison (Class of 2022)
  25. Jaclyn Faucette (Class of 2022)
  26. Amanda Finch (Class of 2021)
  27. Jackie Futrell (Class of 2022)
  28. Brittney Gammons (Class of 2021)
  29. Taylor Gantt (Class of 2020)
  30. Alana Gary (Class of 2021)
  31. Hope Grimes (Class of 2020)
  32. Tyler Hackney (Class of 2019)
  33. Georgina Hall (Class of 2023)
  34. Grace Harriman (Class of 2023)
  35. Emily Hege (Class of 2022)
  36. Haley Hill (Class of 2022)
  37. Gillian Hinkle (Class of 2021)
  38. Caroline Houpe (Class of 2020)
  39. Abigail Hoyle (Class of 2022)
  40. Annie Kelly (Class of 2019)
  41. Abby Kennedy (Class of 2020)
  42. Emma Kiger (Class of 2021)
  43. Elizabeth Knox (Class of 2019)
  44. Chloe Kottak (Class of 2023)
  45. Olivia Kuhner (Class of 2022)
  46. Emily Kusnic (Class of 2023)
  47. Cadence Lawson (Class of 2022)
  48. Morgan Lewis (Class of 2019)
  49. Mary Grace Lipscomb (Class of 2023)
  50. Kennedy Long (Class of 2021)
  51. Elle Lyons (Class of 2021)
  52. Jessica Mabe (Class of 2022)
  53. Aniah McManus (Class of 2019)
  54. Chelsea McMillian (Class of 2022)
  55. Madelyn Merhoff (Class of 2022)
  56. Lettie Michael (Class of 2023)
  57. Rebekah Minton (Class of 2023)
  58. Francesca Moya (Class of 2022)
  59. Tre’zha Muhammad (Class of 2021)
  60. Alexandra Myers (Class of 2023)
  61. Isa Pardino (Class of 2019)
  62. Sofia Pardino (Class of 2023)
  63. Hannah Parker (Class of 2022)
  64. Kate Margaret Parks (Class of 2022)
  65. McKinley Rice (Class of 2021)
  66. Hailey Rivers (Class of 2020)
  67. Maisy Roach (Class of 2022)
  68. Kristen Roberts (Class of 2019)
  69. Sydney Roberts (Class of 2022)
  70. Sheila Robinson (Class of 2021)
  71. Gabi Role (Class of 2022)
  72. Lily Role (Class of 2020)
  73. Brooke Schaffer (Class of 2019)
  74. Callie Scheier (Class of 2019)
  75. Maddie Scheier (Class of 2023)
  76. Anna Seach (Class of 2022)
  77. Alex Shen (Class of 2023)
  78. Mallory Sherrill (Class of 2019)
  79. La’Niya Simes (Class of 2023)
  80. Brianna Shillito (Class of 2022)
  81. Elaine Smith (Class of 2021)
  82. Madison Spruill (Class of 2023)
  83. MIchaela Stone (Class of 2020)
  84. Elle Sutphin (Class of 2020)
  85. Madi Tyree (Class of 2019)
  86. Emma Walker (Class of 2023)
  87. Layla Walker (Class of 2019)
  88. Amira Williams (Class of 2019)

Waiting List:

———–

Registration list broken down by class:
Class of 2019 (Juniors) – College commitments listed beside name.
  1. Meghan Anthony
  2. Lauren Bevis (committed – Gardner-Webb University)
  3. Lillian Bowen
  4. Katie Cothran
  5. Daia Dawkins
  6. Caroline Deal
  7. Jordan Ellis
  8. Tyler Hackney
  9. Annie Kelly
  10. Elizabeth Knox
  11. Morgan Lewis
  12. Aniah McManus
  13. Isa Pardino
  14. Kristen Roberts
  15. Brooke Schaffer
  16. Callie Scheier (committed – High Point University)
  17. Mallory Sherrill
  18. Madi Tyree
  19. Layla Walker
  20. Amira Williams

Class of 2020 (Sophomores):

  1. Jenna Abbatecola
  2. Catherine Byun
  3. Alisa Davenport
  4. Mary Davis
  5. Madison Dwiggins
  6. Taylor Gantt
  7. Hope Grimes
  8. Caroline Houpe
  9. Abby Kennedy
  10. Hailey Rivers
  11. Lily Role
  12. Michaela Stone
  13. Elle Sutphin (committed – North Carolina State University)

Class of 2021 (Freshmen):

  1. Murphy Andrews
  2. Jacqueline Bishop
  3. MaKenna Dwiggins
  4. Emily Elder
  5. Amanda Finch
  6. Brittney Gammons
  7. Alana Gary
  8. Gillian Hinkle
  9. Emma Kiger
  10. Kennedy Long
  11. Tre’zha Muhammad
  12. Elle Lyons
  13. McKinley Rice
  14. Sheila Robinson
  15. Elaine Smith

Class of 2022 (8th Graders):

  1. Natalie Axtell
  2. Kyndall Ellison
  3. Jaclyn Faucette
  4. Jackie Futrell
  5. Emily Hege
  6. Haley Hill
  7. Abigail Hoyle
  8. Olivia Kuhner
  9. Cadence Lawson
  10. Jessica Mabe
  11. Chelsea McMillian
  12. Madelyn Merhoff
  13. Francesca Moya
  14. Hannah Parker
  15. Kate Margaret Parks
  16. Maisy Roach
  17. Sydney Roberts
  18. Gabi Role
  19. Anna Seach
  20. Brianna Shillito

Class of 2023 (7th Graders):

  1. Autumn Blankenship
  2. Renna Branch
  3. Christine Cathey
  4. Parker Childress
  5. Katie Deal
  6. Georgina Hall
  7. Grace Harriman
  8. Chloe Kottak
  9. Emily Kusnic
  10. Mary Grace Lipscomb
  11. Lettie Michael
  12. Rebekah Minton
  13. Alexandra Myers
  14. Sofia Pardino
  15. Maddie Scheier
  16. La’Niya Simes
  17. Alex Shen
  18. Madison Spruill
  19. Emma Walker