Support Us
336-671-1609 • PO Box 5213 • Winston-Salem, NC 27113-5213 coachr@wsstealers.org, stlrzcoach1@aol.com

2020 Travel Team Registration

The 2020 Travel Team program registration is open. The season runs from March until September.   The 6th grade SPRING ONLY team season schedule and roster will be posted on this page as well.

Those in the 4th, 5th grades will play on the Teach The Game Team coached by Brian Robinson. The middle and high school Teach The Game Team information and registration can be found by clicking HERE.

***4th-6th GRADE PRACTICE 2/15 and 2/16 NOTES***:

  • Saturday, February 15th: 3:30-4:45 at Bishop McGuinness
  • Sunday, February 16th: 1:15-2:45 at the Kernersville Parks and Recreation Department

2020 Travel Team Registration

You have the option to play locally or tryout for one of our national level teams. 292 meetings will be held August - October 2019. Information on 292 meetings will be posted in July.
  • Tryouts will be held in March of 2020 to help determine the playing level for each player FOR THOSE THAT ARE UNDECIDED ON THEIR LEVEL. 292 meetings will be held August - October 2019 to discuss playing / coaching / team options.

Tryouts for our teams are set for March 10 and 12 at Bishop McGuinness.

  • March 10 is TBA
  • March 12 is 5:30-7:00 for 6th/7th & 8th Grades / 7:00-8:30 for 9th, 10th, and 11th Grades.

The cost for the season is $450.00 to play on a national level team which covers practice space, tournament registration (8-10 tournaments / team) and coaching expenses (all of our of coaches are volunteers). The national level team plays in Division I college coaching showcase events in the spring, summer (including out of state) and the fall. 

6th/7th Grade Teams ONLY – Their cost is $175.00. Team will play 8-10 Tournaments (will follow the local schedule below).

The cost for the season is $250.00 to play on a 8th-11th local level team which covers practice space, tournament registration (8-10 tournaments / team) and coaching expenses (all of our coaches are volunteers).  The local level team will play in the Triad area and the only college showcase events that they MAY play in would be in North Carolina.  

Practice day availability:

  • Bishop McGuinness: Tuesdays 5:00 until 7:00; Thursdays 5:00-9:00.
  • Forsyth Country Day: Tuesdays and Thursdays from 6:30-8:30.
  • Saint Peters World Outreach Center: Mondays, Tuesdays and Thursdays from 6:00-8:30.

The evaluation dates to play in front of Division I College Coaches for 2020 are as follows.  This is the national team level schedule:

  • March 27-29 (Greensboro)
  • April 18 (Winston-Salem)
  • April 23-26 Deep South Classic in Raleigh, NC 
  • May 9-10 (DII / DIII College Coaches Showcase in Winston-Salem)
  • May 15-17 Greensboro
  • July 10-12 Battle in the ‘Boro (Louisville, KY) 
  • July 20-23 Washington, DC for 17-and-under
  • July 24-27 Washington, DC for 16-and-under
  • September 19 (Winston-Salem)

The local level schedule is beginning to post below:

  • March 21:
  • April 4:
  • April 25:
  • May 16:
  • June 13:
  • July 18:
  • August – September / October schedule posted soon.

The plan is to offer ninety-nine spots total (six national teams and three local teams):

Our program does not cover participant or parent’s travel expenses.

Our parent interest meeting was held on Saturday, January 18th at 10:00 a.m. at Bishop McGuinness.  Expanded parent meeting notes:

Winston-Salem Stealers 2020 Travel Team Parent Meeting

Number of teams formula for 2020:  every eleven (11) players = one (1) team.  Meaning, we will need a USA Basketball Gold Licensed Coach per team.

Practice days and team level. Team grade level can change before tryouts. Team practices can change before tryouts.

  • T.J. Eggers: Tuesdays and Thursdays at FCD 6:30-7:45 – National U15
  • Trish Grant / Amanda Stanley (assistant): Tuesdays and Thursdays at Bishop 5:00-6:15 – National U15
  • Merritt Rizoti: Tuesdays and Thursdays at Bishop 5:00-6:15 – National U17
  • Barbara Robinson: Tuesdays and Thursdays at FCD 7:15-8:30 – National U16
  • Rebecca Role / Calvin Davis (assistant): National U16 – Mondays and Thursdays at St. Peters World Outreach from 7:15-8:30.
  • Emily Rhew-Thomas: Tuesdays and Thursdays from 6:30-7:45 at FCD – Local 7th/8th Grade
  • Rebecca Role: Local 7th Grade – Mondays and Thursdays at St. Peters World Outreach from 6:00-7:15.
  • Sterling Charles: National U14 – Tuesdays and Thursdays at FCD at TBA
  • Calvin Davis: Local High School – Mondays and Thursdays at St. Peters World Outreach from 6:00-7:15.
  • Elaine Smith – Local 6th/7th Grade Team – Tuesdays and Thursdays TBA

Participants are listed below as NT = National Team or LT = Local Team. Players that are listed for the National Team are expected to attend their team’s national travel tournaments especially in July. It is a huge commitment so if you know ahead of time that you / your daughter cannot or will not play in July, please do not sign up for a national team level team. 

If there is no level posted by a name, it means the participant has not decided on the level of play as of yet. Participants must have paid or are in Stealers For Life to be listed below. Stealers For Life participants have to email Coach Robinson to let him know they are intending to play in 2020 in order to be listed below.

110 total spots are available. After 110 are registered we will go to a waiting list. 10 spots are open.

Registration opened up in the fall of 2019 with sixty-six (66) players. Forty-Four (44) additional spots were made on January 18, 2020.  Four (4) players have dropped from the original sixty-six (66) registrations and thirty-eight (38) new players have added.  

  1. Kelsea Absher
  2. Morgan Aho – 7th 
  3. Isabella Albany  – NT
  4. Murphy Andrews – NT
  5. Natalie Axtell – NT
  6. Alexis Ball – NT
  7. Annalee Bell – NT
  8. Autumn Blankenship
  9. Addison Boyers – NT
  10. Emily Brewer
  11. Kailey Bullins
  12. Karissa Bullins
  13. Kassidy Bullins
  14. Sasha Burey – LT
  15. Charley Chappell – NT
  16. Tate Chappell – NT
  17. Trista Charles – NT
  18. Parker Childress – NT
  19. Avery Corbin – 7th
  20. Chiara D’Agostino – 7th
  21. Ashley Deal 
  22. Katie Deal – NT
  23. Abrienne Duhig – 7th 
  24. Makenna Dwiggins – LT
  25. Kyndall Ellison
  26. Sasha Emmerich
  27. Faith Epperson
  28. Makenzie Evans 
  29. Ciara Everly – NT
  30. Kiera Feeney – LT
  31. Kayleigh Fiedler – LT
  32. Amanda Finch
  33. Emory Forrest 
  34. Jackie Futrell
  35. Grace Galyon
  36. Britney Gammons – NT
  37. Alana Gary – NT
  38. Savannah Gilliam
  39. Addison Goins 
  40. Nadiya Hairston – NT
  41. Trinity Hairston – NT
  42. Marlena Hall
  43. Grace Harriman – NT
  44. Makeva Hines – LT
  45. Gillian Hinkle – NT
  46. Abby Hoyle – Will return in the summer of 2020 to the court.
  47. Adelaide Jernigan – NT
  48. Elliott Jessup – NT
  49. Cadence Lawson – NT
  50. Caroline Lennon
  51. Madeline Levy – 7th
  52. Mary Grace Lipscomb – NT
  53. Camryn Long
  54. Zarah Love – 7th
  55. Peyton Mastin – NT
  56. Campbell McClain – 7th
  57. Madalynn McKinney – LT High School
  58. Makayla McDonald – NT
  59. Lettie Michael – NT
  60. Rebekah Minton – LT
  61. Olivia Moreau – 7th
  62. Francesca Moya – NT
  63. Yasmine Paige
  64. Sofia Pardino
  65. Emma Pendleton – NT
  66. Lily Pereira – NT
  67. Madison Peters  – LT
  68. Avery Ray – NT
  69. McKinley Rice – NT
  70. Mackenzie Richards – NT
  71. Sheila Robinson
  72. Gabi Role 
  73. Isabella Ross 
  74. Ashlyn Seivers – 7th 
  75. Elissa Segers – LT
  76. Alex Shen – LT High School
  77. Lauren Shen – 7th
  78. Taylor Shen – 7th
  79. Ansleigh Sherrill
  80. Brianna Shillito – NT
  81. Gigi Simon – 7th
  82. Elaine Smith – NT
  83. Emily Smith – NT
  84. Ava Snider – 7th
  85. Ella Speaks – LT
  86. Madison Spruill
  87. Kara Stancil – NT
  88. Emma Staples – LT
  89. Olivia Stone – 7th
  90. Marissa Vernon 
  91. Emma Walker – NT
  92. Quinn Wall 
  93. Kimberly Whitaker – LT

Plus seven (7) 6th graders below = 100. 10 spots remain available.

Broken Down By Grades / Class:

11th Grade – Class of 2021

  1. Murphy Andrews – NT
  2. Karissa Bullins – LT
  3. Makenna Dwiggins – LT
  4. Kayleigh Fiedler – LT
  5. Amanda Finch
  6. Britney Gammons – NT
  7. Alana Gary – NT
  8. Gillian Hinkle – NT
  9. McKinley Rice – NT
  10. Sheila Robinson
  11. Elaine Smith – NT
  12. Kara Stancil – NT

10th Grade – Class of 2022

  1. Natalie Axtell – NT
  2. Alexis Ball – NT
  3. Emily Brewer 
  4. Kyndall Ellison
  5. Emory Forrest 
  6. Jackie Futrell
  7. Abby Hoyle – Will return in the summer of 2020 to the court.
  8. Cadence Lawson – NT
  9. Madalynn McKinney – LT 
  10. Francesca Moya – NT
  11. Lily Pereira – NT
  12. Mackenzie Richards – NT
  13. Gabi Role 
  14. Elissa Segers – LT 
  15. Brianna Shillito – NT

9th Grade – Class of 2023

  1. Autumn Blankenship
  2. Addison Boyers – NT
  3. Kailey Bullins – LT
  4. Charley Chappell – NT
  5. Tate Chappell – NT
  6. Parker Childress – NT
  7. Katie Deal – NT
  8. Ciara Everly – NT
  9. Savannah Gilliam
  10. Nadiya Hairston – NT
  11. Trinity Hairston – NT
  12. Grace Harriman – NT
  13. Mary Grace Lipscomb – NT
  14. Lettie Michael – NT
  15. Rebekah Minton – LT
  16. Yasmine Paige
  17. Sofia Pardino
  18. Emma Pendleton – NT
  19. Isabella Ross 
  20. Alex Shen – LT High School
  21. Ansleigh Sherrill
  22. Madison Spruill
  23. Emma Walker – NT

8th Grade – Class of 2024

  1. Kelsea Absher
  2. Isabella Albany  – NT
  3. Kassidy Bullins – LT
  4. Sasha Burey – LT
  5. Ashley Deal 
  6. Sasha Emmerich
  7. Faith Epperson 
  8. Nevaeh Fears
  9. Marlena Hall
  10. Makeva Hines – LT
  11. Elliott Jessup – NT
  12. Caroline Lennon
  13. Camryn Long
  14. Peyton Mastin – NT
  15. Makayla McDonald – NT
  16. Madison Peters – LT
  17. Avery Ray – NT
  18. Emily Smith – NT
  19. Ella Speaks – LT
  20. Quinn Wall 
  21. Marissa Vernon 

7th Grade – Class of 2025

  1. Morgan Aho – 7th 
  2. Annalee Bell – NT
  3. Trista Charles – NT
  4. Avery Corbin – 7th
  5. Chiara D’Agostino – 7th
  6. Abrienne Duhig – 7th 
  7. Makenzie Evans – 7th
  8. Kiera Feeney – 7th
  9. Grace Galyon
  10. Addison Goins 
  11. Adelaide Jernigan – NT
  12. Madeline Levy – 7th
  13. Zarah Love – 7th
  14. Campbell McClain – 7th
  15. Olivia Moreau – 7th
  16. Ashlyn Seivers – 7th
  17. Lauren Shen – 7th
  18. Taylor Shen – 7th
  19. Gigi Simon – 7th
  20. Ava Snider – 7th
  21. Emma Staples – LT
  22. Olivia Stone – 7th
  23. Kimberly Whitaker – LT

6th Grade – Class of 2026:

  1. Katie Fiedler – 6th Grade
  2. Katie Foister – 6th Grade
  3. Eliza Fowler – 6th Grade
  4. Kaylee Fox – 6th Grade
  5. Zarah Love – 6th Grade
  6. Addison Moran – 6th Grade
  7. Sanaa Puryear – 6th Grade