Support Us
336-671-1609 • PO Box 5213 • Winston-Salem, NC 27113-5213 coachr@wsstealers.org, stlrzcoach1@aol.com
Select Page

Junior NBA Program.

Our first season of the Junior NBA program started in October 2016.  The Jr. NBA program is a skills and play league and is open to boys and girls grades 4th-12th.   The girls had the y-R skills program until mid-October 2016. The y-R skills program has transitioned into the Jr. NBA program for 2016-17.

The link to learn more about the Jr. NBA program click HERE.  The Jr. NBA program will allow our organization to have two nationally accredited group skills programs: Jr. NBA and USA Basketball Youth Development Skills.

The Jr. NBA program has twenty-five sessions (25 sessions): one in October 2016 and two each month from November 2016-October 2017 (13 months) or in months where most of the registrants are playing club / travel basketball, we will adjust the schedule to avoid as many conflicts as possible.   Each session is ninety minutes – two hours long.

The program directors are Merritt Rizoti (girls) and Craig Clark (boys).

Question?  Why does it cost more to pay monthly over a year’s time, than it does if I pay all at once?  Answer: Unfortunately, some folks will sign up for the program using the monthly fee and then either drop out after a few months, or will attend for one month, miss two months, then return for another month or two.   This throws off several aspects of the program. Consistent attendees (those who we know for sure will attend because they have paid in full) should have the opportunity at the best discount available.

Program and non-Jazz / non-Stealers participants are allowed to register for this program.

Players highlighted in BOLD below have turned in their ticket request for the Charlotte Hornets game on January 28,2017.  Also, in parentheses, the uniform size is listed for those that turned that in.

Boys registrations: (w/ favorite NBA or WNBA Team)

  1. Jamon Simes (4th) – Warriors
  2. Will Kelly (6th) – Thunder (YL)
  3. Derek Shull (8th) – Warriors
  4. Jacob Johnston (9th) – Cavaliers
  5. Cameron Johnston (8th) – Cavaliers
  6. Cole Johnston (8th) – Warriors
  7. Avery Hall (5th) – Hornets
  8. Brady Scheier (4th) – Knicks (YM)
  9. Gaven Fairchild (6th) – Clippers (AS)
  10. Ira “Tres” Williams III (4th) – Cavaliers
  11. D.J. Wheeler (4th) – Warriors (YM)
  12. Grant Moya (3rd) (YS)
  13. Jack Galyon (3rd) (AM)
  14. Drew Hege (4th) – Warriors
  15. Amir Rahmaan (4th)
  16. Na’im Rahmaan (6th)
  17. Caleb Bayne (8th) – Cavaliers (XL)
  18. Joshua Bayne (6th) – Warriors (AS)
  19. Loucas Otero (4th)

Girls Registrations: (w/ favorite NBA or WNBA Team)

  1. Callie Scheier (10th) – Warriors (AS)
  2. Maddie Scheier (6th) – Clippers (YL)
  3. Catherine Byun (9th)
  4. Michaella Collins (9th)
  5. Francesca Moya (7th)  –  Celtics (AS)
  6. La’Niya Simes (6th) – Cavaliers
  7. Brooke Schaffer (10th) – (AS)
  8. Annie Kelly (10th) – Warriors (AM)
  9. Katie Cothran (10th) – Warriors (AM)
  10. Amanda Finch (8th) (YL)
  11. Brittney Gammons (8th) – Warriors
  12. Natalie Axtell (7th) – (AS)
  13. Hannah Parker (7th) – Clippers (AM)
  14. Isabella Albany (5th) – Warriors
  15. Haley Hill (7th) – Warriors (AS)
  16. Destiny Thompson (5th) – Warriors
  17. Emily Smith (6th) – Warriors
  18. Taylor Gantt (9th) – Warriors (AM)
  19. Hagen Shull (6th) – Warriors
  20. Briauna Booth (8th)
  21. Lauren Kranis (7th) – Warriors
  22. Abby Hoyle (7th) – Thunder (YXL)
  23. Emma Walker (6th) – Cavaliers
  24. Hope Grimes (9th) – Warriors (AM)
  25. Madison Spruill (6th) – Warriors
  26. Alana Gary (8th) – Warriors (AM)
  27. Marissa Vernon (5th) – Clippers (YL)
  28. Grace Galyon (4th) – (YM)
  29. Elle Sutphin (9th)
  30. Adelaide Jernigan (4th) – Warriors (YL)
  31. Jaclyn Faucette (7th) – Warriors (AS)
  32. Emily Hege (7th)
  33. Emma Cagle (7th)
  34. Olivia Mabe (8th)
  35. Logan Palmer (7th) – Hornets
  36. Journie Barr (4th)
  37. Bevy Brown (6th)

Skills Schedule:

  • Saturday, October 29: 8:00-9:30 Skills Only
  • Sunday, October 30: 1:15-2:45 Skills Only
  • Saturday, November 26: 8:00-9:30 Skills Only
  • Sunday, November 27: 1:00-2:30 Skills Only
  • Saturday, December 3: 8:00-9:15 Skills / 9:30-10:30 League Games
  • Saturday, January 7: 12:00-12:30 Skills / 12:30-1:45 League Games – POSTPONED TO FEBRUARY 5TH
  • Sunday, January 22: 1:00-1:30 Skills / 1:30-2:30 League Games (1:15 Court 2 Boys – Hornets vs. Celtics; Court 3 Girls – 4th-7th Hornets vs. Celtics;  1:50 Court 2 Boys – Hornets vs. Celtics;  Court 3 Girls 4th-7th Hornets vs. Sixers)
  • Sunday, February 5: 1:15-2:30 League Games (MAKEUP DATE FROM JANUARY 7th):  1:15 Court 3 Coed League – Hornets vs. Celtics, 1:50 Court 2 Boys Celtics vs. Hornets, 1:50 Sixers vs. Celtics)
  • Sunday, February 12:  1:15-2:30 League Games:  1:15 Girls Celtics vs. Hornets on Court 2; 1:15 Boys Hornets vs. Celtics on Court 3;  1:50 Girls Sixers vs. Hornets on Court 2, 1:50 Boys Celtics vs. Hornets
  • Sunday, February 19: CANCELED
  • Sunday, March 19: Court 1: 1:00-1:30 Skills / 1:30 Court 2: 7th-12th Grade Girls Hornets vs. Celtics; 1:30 Court 3: Boys Hornets vs. Celtics; Court 2: 2:30 7th-12th  Grade Girls Celtics vs. Sixers; Court 3: 2:30 Boys Celtics vs. Hornets.
  • Sunday, April 9: 1:45 Court 1: Skills; 1:30 Court 2: 7th-12th Grade Girls Hornets vs. Celtics; 1:30 Court 3: Boys Hornets vs. Celtics; Court 2: 2:30 7th-12th  Grade Girls Celtics vs. Sixers; Court 3: 2:30 Boys Celtics vs. Hornets.
  • Sunday, April 16: Easter – No Jr. NBA
  • Friday, May 12:  6:00-7:00 Skills / 7:00-8:00 League Games
  • Friday, May 19: 6:00-7:00 Skills / 7:00-8:00 League Games
  • Sunday, June 4: 2:00-2:30 Skills / 2:30-3:30 League Games
  • Sunday, June 18: 2:00-2:30 Skills / 2:30-3:30 League Games – POSTPONED TO JUNE 25 DUE TO FATHER’S DAY!!!
  • Sunday, July 2: 2:00-2:30 Skills / 2:30-3:30 League Games

Team assignments for league games below:

Boys League – All boys only:

  • Hornets:  Grant Moya (3rd), Jamon Simes (4th), Brady Scheier (4th), Amir Rahmaan (4th), Gaven Fairchild (6th), Derek Shull (8th), Na’im Rahmaan (6th), Avery Hall (5th)
  • Celtics: Jack Galyon (3rd), Ira “Tres” Williams (4th), D.J. Wheeler (4th), Drew Hege (4th), Will Kelly (6th), Caleb Bayne (8th), Joshua Bayne (6th), Loucas Otero (4th)

Coed Legue – 4th-6th grade boys and girls:

  • Hornets: La’Niya Simes (6th), Jamon Simes (4th), Gaven Fairchild (6th), Brady Scheier (4th), Maddie Scheier (6th), Adelaide Jernigan (4th), Grant Moya (3rd), Destiny Thompson (5th), Journie Barr (4th)
  • Celtics:  Hagen Shull (6th), Isabella Albany (5th), Drew Hege (4th), D.J. Wheeler (4th), Ira Williams (4th),  Grace Galyon (4th), Jack Galyon (3rd),  Loucas Otero (4th),  Emma Walker (6th)
  • Sixers:  Marissa Vernon (5th), Grace Harriman (6th),  Joshua Bayne (6th), Will Kelly (6th), Na’im Rahmaan (6th), Avery Hall (5th), Amir Rahmaan (4th), Emily Smith (6th), Madison Spruill (6th), Bevy Brown (6th)

4th-7th Grade Girls League:

  • Hornets:  Haley Hill (7th), La’Niya Simes (6th),  Maddie Scheier (6th), Adelaide Jernigan (4th), Abby Hoyle (7th), Francesca Moya (7th), Destiny Thompson (5th), Journie Barr (4th),
  • Celltics:  Hannah Parker (7th), Natalie Axtell (7th), Hagen Shull (6th),  Isabella Albany (5th),  Grace Galyon (4th), , Emily Hege (7th), Emma Walker (6th), Logan Palmer (7th)
  • Sixers: Lauren Kranis (7th), Jaclyn Faucette (7th), Emma Cagle (7th), Marissa Vernon (5th), Grace Harriman (6th),  Emily Smith (6th), Madison Spruill (6th), Bevy Brown (6th)

7th-12th Girls League:

  • Hornets: Haley Hill (7th), Callie Scheier (10th), Katie Cothran (10th), Briauna Booth (8th), Alana Gary (8th), Amanda Finch (8th), Francesca Moya (7th), Abby Hoyle (7th), Olivia Mabe (8th)
  • Celtics: Hannah Parker (7th), Natalie Axtell (7th), Annie Kelly (10th), Taylor Gantt (9th), Michaella Collins (9th), Hope Grimes (9th),  Emily Hege (7th), Logan Palmer (7th)
  • Sixers: Lauren Kranis (7th), Jaclyn Faucette (7th), Emma Cagle (7th), Elle Sutphin (9th), Catherine Byun (9th), Brooke Schaffer (10th), Brittney Gammons (8th)

Results / Standings:

  • January 22 Boys: Celtics 22 vs. Hornets 19
  • January 22 Boys: Celtics 31 vs. Hornets 27
  • January 22 Girls: Hornets 30 vs. Celtics 10
  • January 22: Girls Hornets 40 vs. Sixers 10
  • February 5: Coed Hornets 34 vs. Celtics 10
  • February 5: Boys Hornets 39 vs. Celtics 26
  • February 5: Girls Sixers 28 vs. Celtics 17
  • February 12: Girls Hornets 26 vs. Celtics 15
  • February 12: Girls Sixers 26 vs. Hornets 23
  • February 12: Boys Hornets 31 vs. Celtics 24
  • Febraury 12: Boys Hornets 24 vs. Celtics 14

Boys:

  1. Hornets 3-2
  2. Celtics 2-3

4th-7th Girls:

  1. Hornets 3-1
  2. Sixers: 2-1
  3. Celtics: 0-3

Coed:

  1. Hornets: 1-0
  2. Celtics: 0-1

 

Jr. NBA Program

Coming October 2016!!!
  • Player will be registered once fee and form are in.